Sunday, June 16, 2019

ο τρελος τα χει τετρακοσια

«Χρυσά κορίτσια»

Οι κοπέλες της Αθηνάς Ζέρβα σήκωσαν ψηλά την Ελληνική σημαία μέσα στην Τουρκία, με όπλο τους την άμυνα και στον τελικό με τη Λιθουανία και κατέκτησαν αήττητες την πρώτη θέση.

1ethnikigynaikonbasket2
(Χρυσό μετάλλιο τα κορίτσια του μπάσκετ στους Ολυμπιακούς Αγώνες Κωφών - Πηγή: Facebook / Deaflympics Hellenic Team (@deaflympics. hellenic. team)

εγνατια εγκωμη μενου

Μετά το πρώτο 10λεπτο και το 8-12, οι διεθνείς παίκτριες μας έπαιξαν καταπληκτική άμυνα και με 13-9 πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια. Μεγάλη μάχη έγινε και στη γ περίοδο που βρήκε τη γαλανόλευκη μπροστά 39-38.

Το φινάλε του αγώνα όμως ήταν εκπληκτικό, με ένα σερί 18-4 της εθνικής, που εκτόξευσε τη διαφορά στο +15 (57-42) 3 λεπτά πριν το τέλος. Οι Λιθουανές έστειλαν το ματς στις βολές και μείωσαν μέχρι το 60-50, αλλά ο τελικός δε γυρνούσε πίσω.