Saturday, April 27, 2019

βαψιμο ριπολινη

Στο κλειστό του ΟΑΚΑ η ΑΕΚ έκανε ένα εκπληκτικό πρώτο 10λεπτο με καταπληκτική άμυνα, πίεση και σκορ τόσο κοντά (8 πόντοι ο Ελόνου) όσο και μακριά (5/9 3π.) κλείνοντας με 25-9, έχοντας και το +1 του πρώτου αγώνα (77-78).

4057145
(Σταθερός στο σκοράρισμα ο Ντίξον - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Στο ξεκίνημα της β περιόδου η ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό φτάνοντας ακόμη και στο +20 (33-13). Η Λιθουανική ομάδα γύρισε όμως σε ζώνη και ταυτόχρονα περιόρισε τα λάθη της μπλοκάροντας αρκετά τον Δικέφαλο και κατάφερε να ροκανίσει το σκορ πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μόλις με 10 πόντους πίσω.

σπειρα γεωργιανων 2017

4057108
(Εντυπωσιακό κάρφωμα του Ελόνου - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

πρωτοβαθμια εκπ ξανθης

Η ανάπαυλα «καθάρισε» το μυαλό των παικτών του Ζντοβτς, που παρότι στην αρχή είδαν την Γιουβέντους να επιμένει έκαναν ένα καλό φινάλε στο δεκάλεπτο πηγαίνοντας και πάλι στο +17, με το δίδυμο Ντίξον-Ελόνου να την καθοδηγεί.

Η Γιουβέντους δεν είχε άλλη αντίδραση και η διαφορά άγγιξε σχεδόν τους 30 πόντους με τον προπονητή της ΑΕΚ να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες και ο Δικέφαλος να στρέφει την προσοχή του στις δύο αναμετρήσεις με την πολύ ισχυρή Μονακό (κέρδισε 2 φορές τον Άρη στον όμιλο) για τους 16 του Basket Champions League: 28/8 το ματς στο ΟΑΚΑ και 8/3 η ρεβάνς εκτός έδρας.

4057244
(Δύσκολη η αποστολή της ΑΕΚ με τη Μονακό - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Τα 10λεπτα: 25-9, 37-27 (12-18), 55-38 (18-11), 75-54 (20-16)

Ντίξον και Ελόνου είχαν από 14 πόντους, ενώ πολύ καλή η παρουσία του Χαριτόπουλου σε θέση 4 με 11 πόντους.

(Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα)